26/09/2017

ECOLOGISTII atentioneaza autoritatile locale

Catre

Consiliul local al Mun. Bistrita

Politia Mun. Bistrita

Autoritatea de Ordine Publica (ATOP)

Directia de Sanatate Publica Bistrita

Primim la sediul organizatiei PER al Mun. Bistrita scrisori de la cetatenii de pe strazile din orasul nostru, exasperati de faptul ca linistea si ordinea publica este incalcata prin folosirea claxonatului abuziv la organizarea nuntilor sambata si duminica.

De asemenea se specifica ca mai exista si unele baruri care folosesc decibelii la maxim, nerespectand orele de functionare conform autorizatiilor primite. De notat ca uneori si salvarile abuzeaza cu semnalele sonore pe care le folosesc dupa orele 22:00.

Va reamintim ca in august 2009 s-au depus liste cu 1100 semnaturi de catre cetateni, fara ca doleantele lor legitime sa fie luate in seama de administratie. Reamintim tuturor institutiilor la care ne-am adresat ca aveti obligatia sa impuneti respectarea legii 61/1991 privind sanctionarea faptelor de incalcare a normelor de convietuire sociala si a OUG 195/2002 art. 148 punctul 14 precum si hotararea C.L. 153/2009.

Ne punem intrebarea: de ce nu se aplica legile in orasul nostru?

 

Presedinte PER Mun. Bistrita                                   Presedinte PER Jud. BN

Marius Balan                                                                   Alexandru Toniuc

 

Bistrita 01.08.2011