Propunere proiect pentru Consiliul Local Bistrita: Aleea personalitatilor

Promovarea celor care au facut sau fac cinste orasului si recunoasterea permanenta a serviciilor aduse comunitatii noastre poate fi exprimata prin realizarea unei alei a personalitatilor. Astfel celor care au adus prestigiu orasului prin faptele lor li se va amenaja un spatiu cu explicatiile necesare fie prin realizarea unor busturi fie prin aplicarea unor placute care sa prezinte pe scurt fiecare personalitate in parte.

Un alt scop al acestei initiative are si un rol educativ al generatiei tinere care poate invata intr-un mod placut despre o parte a istoriei orasului. Personalitatile vor fi propuse din toate domeniile de activitate. Cei care au avut o contributie importanta la dezvoltarea orasului, a celor care si-au legat numele de orasul nostru isi vor gasi recunoasterea si prin realizarea acestei alei a personalitatilor. Este o practica a oraselor europene sa-si cinsteasca inaintasii prin acest tip de prezentare.

Selectia a celor mai importante nume ale orasului va fi aprobata in urma unor dezbateri publice, sondaje, propuneri. Realizarea intregului proiect se va derula pe parcursul a 2-3 ani. Aleea va fi stabilita bineinteles intr-o  zona centrala cum ar fi aleea unde sunt amplasate diverse  sculpturi din Piata Morii sau parcul municipal.

Alin Seserman

Leave a comment