MIHAI POPESCU: Centura “ocolitoare”, o pacaleala a municipalitatii

Centura De Sud - analiza MPPentru ca am ascultat, in urma cu catva timp, timp de 3 ore dezbaterea despre PUG-ul orasului in care cel mai important punct era centura de sud 2 agreata si sustinuta de primar mi-am adus aminte de o poza care am prelucrat-o mai demult, pe baza unui studiu care personal m-a interesat ca bistritean care il intereseaza ce se intampla cu orasul nostru.

Revenind la Centura ocolitoare, despre care pot sa va spun ca nu ocoleste orasul nostru ci aduce traficul greu mai aproape, spun asta deoarece prin simple masuratori facute intr-un serviciu gratuit pe internet am ajuns la concluzia ca luand ca punct de reper primaria domnului Cretu sau Biserica Evanghelica ca centrul orasului, aflam ca de fapt traficul greu este adus mai aproape de centrul orasului la nu mai putin de 650 de metri, tinand cont ca vechea centura este la nu mai putin de 1400 de metri de centrul orasului, spun ca nu este deloc un progres.
Banii pe care munipalitatea ii cheltuie sunt pentru o strada noua careia primaria ii spune centura.
Personal nu sustin un asemea proiect doar de dragul de a nu se pierde finantarea, avand in vedere ca USL da ora exacta in oras si in tara nu cred ca ar fi o problema finantarea unei adevarate centuri care sa ocoleasca cu adevarat orasul.
Mihai Popescu

Leave a comment