22/09/2017

”TÂRGUL MARE AL BISTRIȚEI” – 21-23 AUGUST – PROGRAM COMPLET

Primăria Municipiului Bistrița și Centrul Cultural Municipal ”George Coșbuc” vă invită la sărbătoarea orașului, ”Târgul Mare al Bistriței” în prerioada 21-23 august 2015.

Programul complet al evenimentului îl găsiți mai jos:

Vineri 21 august

Teatrul de vară

10.00 – 12.00: Deschidere festivă. Aniversarea a 10 ani de înfrăţire cu oraşul Herzogenrath (Germania). Festivitate de semnare a Înţelegerii de cooperare cu oraşul Wiehl (Germania)

Parcul Municipal

14.00 – 16.00: Divertisment pentru copii

Pădurea Schulerwald

12.00 – 18.00: Cupa Bistriţa la fotbal şi baschet

18.00 – 21.00: Concerte pop-rock cu Hemera’s, All for One, Eye of the Moon, The Boulevard, Viţa de Vie

21.30 – 23.00: Caravana Filmelor NextT – proiecție filme de scurt metraj

Piațete – Piaţa Mică, Piața Sfânta Ana, Arteziana de la sens (Panait Cerna), Piața Florilor (Bloc Lamă), Pasajul Artelor (Spiru Haret)

16.00 – 17.30: Pictură pe sticlă, reprezentații muzicale, grafică pe calculator, arhitectură și pictură, ceramică, grafică, sculptură

Galeriile ”Casa cu Lei”

12.30 – 13.15: Expoziție filatelică ”Târguri din Transilvania”

17.00 – 18.00: Workshop – meșteri artizani

Biserica Evanghelică

18.00 – 19.00: Concert de clopote – Orchestra reunită a Bisericii Baptiste, dirijor Randy Bullock (SUA)

Complexul Heidenfeld – Viișoara

17.00 – 23.00: Spectacol folcloric cu Ansamblul ”Şomeşul” Beclean, Alexandru Rus, Florina Bălan, Simona Pop Labiş, Alina Pop, Oniţa Ciuta, Ligia Curtean, Cristina Cosma, Daniel Raţiu, Mariana Harosa, Floarea Pop, Ansamblul ”Rapsodia Trişcaşilor” Leşu, Ansamblul ”Balada”, Ansamblul ”Mara” Sighetul Marmaţiei, Maria Mihali, Cristian Ţăranu, Răzvan Năstăsescu, Ansamblul ”Mărţişorul” Buziaş, Maria Golban, Adrian Stanca

Piața Centrală

12.30 – 13.15: Vernisaj expoziție foto cu tema ”Târguri din Transilvania” – Panouri Regio

13.00 – 22.00: Tabăra de lucru a ”Calfelor călătoare”

20.00 – 21.30: Concert pe scena mare ”Trei soprane” (Daniela Vlădescu, Bianca Ionescu, Amelia Antoniu), cu participarea Clubului de dans sportiv ”Floris”

Sâmbătă 22 august

Parcul Municipal

11.00 – 13.00: Divertisment pentru copii

Pădurea Schulerwald

12.00 – 18.00: Cupa Bistriţa la fotbal şi baschet

18.00 – 21.00: Concerte pop-rock cu Hemera’s, All for One, Eye of the Moon, Prefix 990, Vunk

21.30 – 23.00: Caravana Filmelor NextT – proiecție filme de scurt metraj

Ștrandul Codrișor

12.00 – 18.00: Concursuri şi activităţi sportive – Cupa Bistriţa la volei, concursuri și demonstraţii sportive

Piațete – Piaţa Mică, Piața Sfânta Ana, Arteziana de la sens (Panait Cerna), Piața Florilor (Bloc Lamă), Pasajul Artelor (Spiru Haret)

13.00 – 15.00: Pictură pe sticlă, reprezentații muzicale, grafică pe calculator, arhitectură și pictură, ceramică, grafică, sculptură

Galeriile ”Casa cu Lei”

16.00 – 17.00: Lansare de carte – scriitori bistrițeni

Galeriile UAP

10.00 – 18.00: Expoziție pictură – ”Calea” – Răzvan Ionescu

Complexul Heidenfeld – Viișoara

16.00 – 22.00: Spectacol folcloric cu Ansamblul ”Doiniţa” Casa Armatei, Ansamblul ”Roata de la Runc”, Ansamblul ”Someşana” Năsăud, Ansamblul ”Colibiţa” Bistriţa Bârgăului, Cornelia Ardelean Archiudean, Alexandru Căpitan, Nelu Şopterean, Ansamblul ”Dorul Dorului” Reşita, Grupul ”Izvoare” Cluj, Florin Boita, Stana Stepănescu, Ovidiu Homorodean

Piața Centrală

13.00 – 22.00: Tabăra de lucru a ”Calfelor călătoare”

20.00 – 23.00: Concert pe scena mare cu Mike Zetter, Genţiana / Alexy, Xonia, Alina Irimie, Emanuel Cârstea, Avanpremieră ”Miss Transilvania 2015”

Biserica Evanghelică

12.00 – 18.00 – Expoziție ”Fiul omului” – Eugen Tăutu

18.00 – 20.00: Concert cu melodii din filme celebre – Noua Orchestră Transilvană și Filarmonica din Cluj, dirijor Alexandru Ilie

23.00 – 03.00: ”Noaptea albă a Bisericii Evanghelice” – foc şi lumină, poveşti şi dansuri medievale, film, muzică, modă

Duminică 23 august

Parcul Municipal

12.00 – 14.00: Divertisment pentru copii

Ștrandul Codrișor

12.00 – 18.00: Concursuri şi activităţi sportive – Cupa Bistriţa la volei, concursuri și demonstraţii sportive

Piațete – Piaţa Mică, Piața Sfânta Ana, Arteziana de la sens (Panait Cerna), Piața Florilor (Bloc Lamă), Pasajul Artelor (Spiru Haret)

13.00 – 15.00: Pictură pe sticlă, reprezentații muzicale, grafică pe calculator, arhitectură și pictură, ceramică, grafică, sculptură

Galeriile ”Casa cu Lei”

14.00 – 16.00: Workshopuri, expoziţii, întâlniri cu scriitori, expoziţie de carte

Galeriile UAP

10.00 – 18.00: Expoziție pictură – ”Calea” – Răzvan Ionescu

Complexul Heidenfeld – Viișoara

12.00 – 23.30: Fanfară şi muzică de divertisment, spectacol folcloric cu Ansamblul ”Plaiuri Someşene” Feldru, Ansamblul ”Doina Someşană” Sîngeorz-Băi, Raul Turda, Lenuţa Filipoi, Ana Lar, Mariana Condrea, Felicia Terşanschi, Emilia Popdeac, Marioara Dragotă, Ileana Melean, Ansamblul ”Cununiţa” Solovăstru, Doru Pop, Ansamblul ”Cununa de pe Someş”, Alexandru Pugna, Marcel Avram, Ansamblul ”Ţara Vrancei” Focşani, Ansamblul ”Hora” Ungheni, Cristian Pomohaci

Piața Centrală

13.00 – 22.00: Tabăra de lucru a ”Calfelor călătoare”

17.00 – 23.00: Concert pe scena mare cu Prefix 990, The Boulevard, D’Fantasy, BN-Ritm, Reborn, Concursul ”Miss Transilvania 2015”, Adda, Horia Brenciu

24.00: Laser show – spectacol de sunet și lumină.

programtm2-logo-targu-mare-al-bistritei-2015afis-zilele-bistritei-2015

CONCERTE FOLCLORICE EXTRAORDINARE LA “TÂRGUL MARE AL BISTRIȚEI”

Centrul Cultural Municipal ”George Coșbuc”, cu sprijinul Primăriei Bistrița, vă invită în fiecare zi a sărbătorii orașului, 21-23 august 2015, începând cu ora 17:00, în Complexul Heidenfeld din Viişoara, acolo unde vor avea loc concerte folclorice extraordinare.

Printre interpreții care se vor urca pe scenă în cele 3 zile de sărbătoare, a orașului nostru, se numără și Alexandru Pugna, Cornelia Ardelean Archiudean, Cristian Pomohaci și Adrian Stanca.

Programul complet a evenimentului de la Heidenfeld îl găsiți mai jos:

VINERI 21 AUGUST

  • Ora 1700 – 1745 – Ansamblul “Şomeşul”  Beclean , Mariana Harosa, Daniel Raţiu
  • Ora 1745 – 1830 – Solişti vocali bistriţeni : Alexandru Rus, Florina Bălan, Alina Pop, Oniţa Ciuta, Maria Moldovan Gavri, Andrea Pavelean, Andrea Pavelean.
  • Ora  1830   - 1900  – Ansamblul “ Rapsodia trişcaşilor” Leşu
  • Ora 1900 – 2000 -  Ansamblul “ Balada”
  • Ora 2000 - 2100 – Ansamblul „ Mara” Sighetul Marmaţiei și Maria Mihali
  • Ora 2100   - 2130 – Ioan Cristian Ţăran  și Răzvan Năstăsescu
  • Ora 2130 – 2200 - Maria Golban
  • Ora 2200 – 2230  – Ansamblul “ Izvoraşul” Buziaş
  • Ora 2230 – 2300 -  Adrian Stanca

SAMBĂTĂ  22 AUGUST

Ora 1530 – 1600 - Ansamblul  “ Colibiţa” Bistriţa – Bârgăului 

  • Ora 1600 – 1700 – Ansamblul “Doiniţa” Casa Armatei
  • Ora 1700  - 1730  – Ansamblul “ Roata de la Runc”
  • Ora 1730 – 1800 – Ansamblul “Someşana” Năsăud
  • Ora 1800 – 1830 - Ansamblul  din Nürnberg Germania
  • Ora 1830 – 1900  Cornelia Ardelean și Alexandru Căpitan
  • Ora 1900 – 2000 - Ansamblul “ Dorul Dorului” Reşita
  • Ora 2000 – 2045  – Grupul “ Izvoare” Cluj
  • Ora 2045  – 2130 – Florin Boita și Stana Stepănescu
  • Ora 2130 – 2200 – Ovidiu Homorodean

DUMINICĂ , 23 AUGUST

  • Ora 1700 – 1730 – Ansamblul “ Plaiuri someşene” Feldru
  • Ora 1730 – 1815 – Ansamblul “ Doina Someşană” Sângeorz – Băi
  • Ora 1815 -  1915 -  Solişti vocali : Raul Turda, Lenuţa Filipoi, Mariana Condrea, Felicia Terşanschi, Emilia Popdeac, Marioara Dragotă, Ileana Melean, Olimpia Deneş, Virginia Linul
  • Ora 1915 – 1930  – Ansamblul “ Cununiţa” Solovăstru
  • Ora 1930  -  2000  – Solişti vocali : Doru Pop
  • Ora 2000  – 2130 –     Cununa de pe Someş

solisti vocali : David Viorel, Teodora Simionca,Ionuţ Zegrean, Octavia Andronesi,  Cornelia Hoha, Ionela Lechinţan, Cristina Scurtu,  Elena Rusu, Ana Maria Marti, Octavia Andronesi, Marioara Sigheartău, Petre Petruse, Marcel Avram , Alexandru Pugna, Todică Anton

  • Ora 2130 – 2230 –  Cristian Pomohaci
  • Jocuri de artificii

Print

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Print